Read Sběratel ztracených věcí by Ruth Hogan Free Online


Ebook Sběratel ztracených věcí by Ruth Hogan read! Book Title: Sběratel ztracených věcí
Loaded: 2101 times
Reader ratings: 4.3
The author of the book: Ruth Hogan
Edition: Host
Date of issue: May 2017
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 7.50 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Románová prvotina budící pozornost po celé Evropě.

Sběratel ztracených věcí je příběh o spisovateli na odpočinku Anthonym Peardewovi, jenž před čtyřiceti lety ztratil vzácný dárek, který mu na památku věnovala jeho snoubenka Therese. Tím, že upomínku ztratil, porušil jediný slib, který si na něm kdy vyžádala. Téhož dne pak Therese nečekaně zemřela.

Anthony se snaží odčinit svou vinu tak, že zachraňuje věci, jež jiní lidé ztratili, a píše o nich příběhy. Teď, na sklonku života, se však bojí, že neudělal dost, a přenechá své asistentce Lauře dokončení úkolu, který si předsevzal a který před ní do té doby tajil. Anthony Lauře odkáže svůj dům, zahradníka a nešťastného ducha své mrtvé snoubenky.

S pomocí zahradníka Freddyho, zvláštní dívky odvedle jménem Sunshine a psího nalezence Karotky musí Laura dokončit to, co Anthony začal, a najít způsob, jak mu pomoci znovu se shledat s jeho ztracenou láskou.


Download Sběratel ztracených věcí PDF Sběratel ztracených věcí PDF
Download Sběratel ztracených věcí ERUB Sběratel ztracených věcí PDF
Download Sběratel ztracených věcí DOC Sběratel ztracených věcí PDF
Download Sběratel ztracených věcí TXT Sběratel ztracených věcí PDFRead information about the author

Ebook Sběratel ztracených věcí read Online! I was born in the house where my parents still live in Bedford: my sister was so pleased to have a sibling that she threw a thrupenny bit at me. As a child I read everything I could lay my hands on: The Moomintrolls, A Hundred Million Francs, The Lion, The Witch and The Wardrobe, the back of cereal packets and gravestones. I was mad about dogs and horses, but didn't like daddy-long-legs or sugar in my tea.

I studied English and Drama at Goldsmiths College which was brilliant, but then I came home and got a 'proper' job. I worked for ten years in a senior local government position (I was definitely a square peg in a round hole, but it paid the bills and mortgage) before a car accident left me unable to work full-time and convinced me to start writing seriously. It was going well, but then in 2012 I got cancer, which was bloody inconvenient but precipitated an exciting hair journey from bald to a peroxide blonde Annie Lennox crop. When chemo kept me up all night I passed the time writing and the eventual result was The Keeper of Lost Things.

I live in a chaotic Victorian house with an assortment of rescue dogs and my long-suffering partner (who has very recently become my husband - so I can't be that bad!) I am a magpie, always collecting treasures, and a huge John Betjeman fan. My favourite word is 'antimacassar' and I still like reading gravestones.


Reviews of the Sběratel ztracených věcí


JOSHUA

A hard book, obviously not for everyone.

LOUIE

It reads on one breath.

NIAMH

Phone number you need to drive to protect against robots.

AIDEN

Another one-time book, but it was interesting.

EVIE

Phone number you need to drive to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Sběratel ztracených věcí by Ruth Hogan Online free

PDF: sbratel-ztracench-vc.pdf Sběratel ztracených věcí PDF
ERUB: sbratel-ztracench-vc.epub Sběratel ztracených věcí ERUB
DOC: sbratel-ztracench-vc.doc Sběratel ztracených věcí DOC
TXT: sbratel-ztracench-vc.txt Sběratel ztracených věcí TXT