Read Boğazkesen: Fatih'in Romanı by Nedim Gürsel Free Online


Ebook Boğazkesen: Fatih'in Romanı by Nedim Gürsel read! Book Title: Boğazkesen: Fatih'in Romanı
Loaded: 2968 times
Reader ratings: 6.7
The author of the book: Nedim Gürsel
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 1995
ISBN: 9755106456
ISBN 13: 9789755106458
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 1.29 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Oof yani, neresinden tutulsun şimdi bu kitap. Bu kadar oryantalist olunmaz bu kadar klişeşilmez ki. Kitabın üslubu bir kere, hele de cinselliğe girdiği yerlere (ki bunlar romanı bu kategoriye sokacak kadar çok nerdeyse) feci bayık, feci bayağı. Feriştah'ın fantezilerinden hallice.
Kitapta romancı Fatih Haznedar'ın romanı Boğazkesen'i yazma sürecini ve onun Boğazkesen romanını görüyoruz. Bu bağlamda postmodern bir tarihsel roman olarak okumak da bir hayli mümkün. Zaten Boğazkesen: Fatih'in Romanı başlığındaki Fatih de romancı Fatih Haznedar'a referans veriyor. Kitabın başkahramanı tarihsel bir kişilik olan Fatih Sultan Mehmet değil de onu yeniden kuran romancı Fatih yani. Bu yeniden kurma da şiddet ve cinsellik ekseninde yapılmış; Fatih Sultan Mehmet'in nasıl kana susadığı, kafayı cinsellikle bozduğu çizilmiş. Postmodern bir tarihsel roman olarak alırsak kendi vaadi ölçüsünde bunda bir sorun yok; çünkü bu yazın zaten tarihi tamamen bir kurmaca olarak kabul ediyor ve her türlü ekleme, çıkarma, eğreltme, doğrultme, inkar etme, kabul etme hakkını kendinde tutuyor. Buna eyvallah. Ama bunu yaparken vıcık vıcık testosteron kokan bir şekilde, harem hikayeleri ayağıyla filan yapınca bu kadar açık oryantalizm iç bayıyor.


Download Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDF Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDF
Download Boğazkesen: Fatih'in Romanı ERUB Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDF
Download Boğazkesen: Fatih'in Romanı DOC Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDF
Download Boğazkesen: Fatih'in Romanı TXT Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDFRead information about the author

Ebook Boğazkesen: Fatih'in Romanı read Online! Nedim Gürsel was born in Gaziantep, Turkey, in 1951. He published his first novellas and essays in Turkish literary magazines in the late 60s. After the coup d’état in 1971, he had to testify in court for one of his articles. This led to his decision to temporarily reside in France. He studied Comparative Literature at the Sorbonne in Paris and completed his dissertation in 1979 on Nâzim Hikmet and Louis Aragon. Gürsel then returned to Turkey, but the military putsch of 1980 sent him back into exile in France. He first wrote articles and travel reports which were published in 'Le Monde', as well as in the Turkish newspapers 'Cumhuriyet' and 'Milliyet'. Today he teaches contemporary Turkish literature at the Sorbonne and directs the Centre National de la Recherche Scientifique.


Reviews of the Boğazkesen: Fatih'in Romanı


LUCAS

Quickly downloaded

LYDIA

Just a terrific book.

ISAAC

Put it on the toilet paper! or the fireplace!

EMILY

You need to drive a phone number to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Boğazkesen: Fatih'in Romanı by Nedim Gürsel Online free

PDF: boazkesen-fatihin-roman.pdf Boğazkesen: Fatih'in Romanı PDF
ERUB: boazkesen-fatihin-roman.epub Boğazkesen: Fatih'in Romanı ERUB
DOC: boazkesen-fatihin-roman.doc Boğazkesen: Fatih'in Romanı DOC
TXT: boazkesen-fatihin-roman.txt Boğazkesen: Fatih'in Romanı TXT