Read Zamanın Daha Kısa Tarihi by Stephen Hawking Free Online


Ebook Zamanın Daha Kısa Tarihi by Stephen Hawking read! Book Title: Zamanın Daha Kısa Tarihi
Loaded: 1677 times
Reader ratings: 7.8
The author of the book: Stephen Hawking
Edition: Doğan Kitap
Date of issue: October 2006
ISBN: 9759919467
ISBN 13: 9789759919467
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 35.94 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:"Evren hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Bunu nasıl biliyorsunuz? Evren nereden geliyor ve nereye gidiyor? Zamanın Kısa Tarihi'nin özünü oluşturan bu sorular, bu kitabın da odağında.
(...)

Ayrıca, yeni kuramsal ve gözlemsel sonuçları ekleyerek kitabı güncelleme fırsatı bulmuş olduk. Zamanın Daha Kısa Tarihi, fizik kuvvetlerini birleştiren eksiksiz bir kuramın bulunmasıyla ilgili son gelişmeleri de anlatıyor. Özellikle sicim kuramında meydana gelen gelişmeleri ve fizik kuramlarının birliğine işaret eden görünürde farklı kuramların benzerliklerini ya da "ikiliğini" anlatıyor.
(...)

Kırk yıl kadar önce Richard Feynman, "Hâlâ keşifler yapılan bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Tıpkı Amerika'nın keşfi gibi; bir kereden fazla keşfedilmez. Çağımız, doğanın temel yasalarının keşfedildiği çağdır" demişti. Bugün, evrenin doğasını anlamaya her zamankinden daha yakınız. Bu kitabı yazma amacımız, bu keşiflerin ve sonuçta ortaya konan yeni gerçeklik tablosunun heyecanını paylaşmaktadır."
(Arka Kapak)

Evrenin bilinmezlerini hangimiz merak etmeyiz ki?.. Yalnızca bilinmezlerini değil, hakkında bildiklerimiz bile hâlâ bir merak konusu değil midir?.. Evren nereden gelip nereye gidiyor? Onun hakkındaki bilgileri nereden ve nasıl elde ediyoruz? Ya da gerçekten neyi ne kadar biliyoruz? Bütün bu soruların yanıtını almak için çağımızın en önemli fizikçisi Stephen Hawking'den daha yetkili bir başvuru düşünülemez herhalde. Hawking, bu konuda yazdığı ilk kitabı Evrenin Kısa Tarihi yayımlandığında gördüğü büyük ilgi yanında bir o kadar da yeni bir talebi karşılamak zorunda kaldı. Stephen Hawking bu kez Zamanın Daha Kısa Tarihi'ni yazarak evrenle ilgili tüm kuramları yeniden ele aldı. Bilimsel olarak kanıtlar ile sonuçlar elbette yeni kitabında da aynı. Ama bu kitabın en önemli farkı, önemli kavramları daha rahat anlaşılacak biçimde açıklamış olması. Zamanın Daha Kısa Tarihi, çağdaş fiziğin en zor konularından söz eden ancak sıradan birine bile anlatmayı başarabilen bir kitap.
(Tanıtım Yazısından)


Download Zamanın Daha Kısa Tarihi PDF Zamanın Daha Kısa Tarihi PDF
Download Zamanın Daha Kısa Tarihi ERUB Zamanın Daha Kısa Tarihi PDF
Download Zamanın Daha Kısa Tarihi DOC Zamanın Daha Kısa Tarihi PDF
Download Zamanın Daha Kısa Tarihi TXT Zamanın Daha Kısa Tarihi PDFRead information about the author

Ebook Zamanın Daha Kısa Tarihi read Online! Stephen William Hawking was born on 8 January 1942 in Oxford, England. His parents' house was in north London, but during the second world war Oxford was considered a safer place to have babies. When he was eight, his family moved to St Albans, a town about 20 miles north of London. At eleven Stephen went to St Albans School, and then on to University College, Oxford, his father's old college. Stephen wanted to do Mathematics, although his father would have preferred medicine. Mathematics was not available at University College, so he did Physics instead. After three years and not very much work he was awarded a first class honours degree in Natural Science.

Stephen then went on to Cambridge to do research in Cosmology, there being no-one working in that area in Oxford at the time. His supervisor was Denis Sciama, although he had hoped to get Fred Hoyle who was working in Cambridge. After gaining his Ph.D. he became first a Research Fellow, and later on a Professorial Fellow at Gonville and Caius College. After leaving the Institute of Astronomy in 1973 Stephen came to the Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics, and since 1979 has held the post of Lucasian Professor of Mathematics. The chair was founded in 1663 with money left in the will of the Reverend Henry Lucas, who had been the Member of Parliament for the University. It was first held by Isaac Barrow, and then in 1669 by Isaac Newton.

Stephen Hawking worked on the basic laws which govern the universe. With Roger Penrose he showed that Einstein's General Theory of Relativity implied space and time would have a beginning in the Big Bang and an end in black holes. These results indicated it was necessary to unify General Relativity with Quantum Theory, the other great Scientific development of the first half of the 20th Century. One consequence of such a unification that he discovered was that black holes should not be completely black, but should emit radiation and eventually evaporate and disappear. Another conjecture is that the universe has no edge or boundary in imaginary time. This would imply that the way the universe began was completely determined by the laws of science.

His many publications include The Large Scale Structure of Spacetime with G.F.R. Ellis, General Relativity: An Einstein Centenary Survey, with W. Israel, and 300 Years of Gravity, with W. Israel. Stephen Hawking has three popular books published; his best seller A Brief History of Time, Black Holes and Baby Universes and Other Essays and most recently in 2001, The Universe in a Nutshell.

Professor Hawking received twelve honorary degrees, was awarded the CBE in 1982, and was made a Companion of Honour in 1989. He was the recipient of many awards, medals and prizes and is a Fellow of The Royal Society and a Member of the US National Academy of Sciences.


Reviews of the Zamanın Daha Kısa Tarihi


LUKE

The book brought changes in life!

FINLEY

An enticing cover and a controversial story.

SOFIA

Why do I need to drive a phone number?

JACK

Best in Books

ELLA

Fantastic book!
Add a comment
Download EBOOK Zamanın Daha Kısa Tarihi by Stephen Hawking Online free

PDF: zamann-daha-ksa-tarihi.pdf Zamanın Daha Kısa Tarihi PDF
ERUB: zamann-daha-ksa-tarihi.epub Zamanın Daha Kısa Tarihi ERUB
DOC: zamann-daha-ksa-tarihi.doc Zamanın Daha Kısa Tarihi DOC
TXT: zamann-daha-ksa-tarihi.txt Zamanın Daha Kısa Tarihi TXT